استخراج بیت کوین یا bitcoin mining

استخراج بیت کوین

همانطور که می دانید این روزها به دلیل نوسانات رو به رشد قیمت هر واحد بیت کوین، تب خرید و فروش این واحد پولی دیجیتال و رمزنگاری شده، بسیار بالا گرفته است . بسیاری از افراد به دنبال بدست آوردن این واحد پولی ارزشمند هستند.  یکی  از راه های بدست آوردن این پول رمزنگاری شده، استفاده از سیستم های ماینینگ و استخراج بیت کوین می باشد. در این مطلب قصد داریم در رابطه با استخراج بیت کوین صحبت نموده و علاوه بر بررسی روش های موجود، سخت افزار و کامپیوتر مورد نیاز برای این کار را نیز معرفی نماییم.

ماینر بیت کوین ASIC چیست؟

با گسترش شبکه بیت کوین و تراکنش های آن، استخراج بیت کوین با کامپیوتر های معمولی اصلا به صرفه نیست. برای استخراج به صرفه بیت کوین به سخت افزار تخصصی ASIC نیاز خواهید داشت.

ابتدا ساتوشی ناکاموتو بیت کوین را برای پردازنده های کامپیوتری (CPU) طراحی کرد. بعد از چند سال استخراج کنندگان بیت کوین کشف کردند که می توانند از کارت های گرافیکی قدرت بیشتری داشته باشند و از کارت های گرافیکی توسط ساخته شده توسط ASIC ها (مدارهای مجتمع با کاربرد خاص) استفاده کردند.

امروزه تمام استخراج های بزرگ و اصلی بیت کوین بر روی سیستم های تحت ASIC انجام می شود . به نوعی سخت افزارهای ASIC بیت کوین متخصص استخراج بیت کوین و هسته ی اصلی دستگاه های استخراج بیت کوین هستند.

رای ماینینگ به چه چیزی نیاز داریم؟

بیت‌کوین‌ها توسط همه تازه‌کارانی که نرم‌افزار پایه و سخت‌افزار تخصصی را داشته باشند، قابل ماینینگ است.
نرم‌افزار مورد نیاز برای ماینینگ ساده و منبع باز است – یعنی دانلود و استفاده آن رایگان است.
برای ماینر شدن نیاز به کیف پول بیت‌کوین دارید – یک حساب بانکی اینترنتی کدگذاری‌شده – تا آنچه را به دست می‌آورید در آن نگهداری کنید. مشکل آن است که در اغلب موارد، کیف پول‌ها نامنظم هستند و احتمال حمله به آنها وجود دارد.
در اواخر سال گذشته مهاجمان یکی از سایت‌های بیت‌کوین یعنی Inputs.io را مورد حمله قرار داد و بیت‌کوین‌هایی به ارزش ۱٫۲ میلیون دلار را به سرقت بردند. بیت‌کوین وقتی از دست برود یا دزدیده شود، دیگر مانند پول نقد، کاملا از دست رفته است. وقتی هیچ بانک مرکزی‌ای نیست که بیت‌کوین‌های شما را حمایت کند، راهی هم برای جبران آن ضررها وجود ندارد.
دومین بخش، خود نرم‌افزار ماینینگ است – محبوب‌ترین آنها GUIMiner است. این برنامه در ابتدای راه‌اندازی خودش شروع به ماینینگ می‌کند – به دنبال ترکیبی جادویی می‌گردد که آن قفل بلوک معاملات را باز کند. این برنامه همواره در حال اجراست و هرچه کامپیوتر فرد قوی‌تر باشد، ماینر سریع‌تر شروع به تولید بیت‌کوین می‌کند.

استخراج بیت کوین چیست؟

به طور کلی یکی از راه های بدست آوردن بیت کوین استخراج بیت کوین یا ماین کردن آن می باشد. نحوه کار بیت کوین به این صورت است که هر بیت کوین دارای یک هش کد (Hash) خاص می باشد. در هر چند دقیقه، یک بیت کوین در شبکه تولید می شود که به این معنی است که یک هش کد، در شبکه تولید و در دسترس عموم قرار می گیرد. اما این کد، مخفی بوده و به کسی نمایش داده نمی شود. برای بدست آوردن این هش کد، باید تمامی حالات ممکن را امتحان نمود. این کد هش، دارای ۲۵۶ بیت می باشد که با توجه به قوانین آمار و احتمالات برای بدست آوردن یک هش آن، باید ۲ به توان ۲۵۶ حالت ممکن را بررسی نمود. این عدد بسیار بزرگ بوده و حتی محاسبه حاصل ۲ به توان ۲۵۶ نیز از عهده یک ماشین حساب معمولی هم خارج است چه برسد به این که بخواهیم به این تعداد، عددهای ۲۵۶ بیتی، بدست آوریم.

هش کد بیت کوینبه هر حال در چرخه تولید و بدست آوردن بیت کوین، هر چند دقیقه یکی از این هش کد ها در شبکه تولید می شود و هر کس که بتواند زودتر آن را محاسبه کرده و بدست آورد، در واقع صاحب آن بیت کوین خواهد شد. پس در واقع ماین کردن و یا استخراج بیت کوین به این معنی است که ما بتوانیم هش کد بیت کوین های تولید شده در شبکه را محاسبه کرده و بدست آوریم. پس از این که بیت کوین مربوطه را بدست آوردیم، آن بیت کوین به کیف پول ما واریز شده و عملا صاحب آن بیت کوین خواهیم بود. اما کار به همین سادگی ها نیز نبوده و برای استخراج بیت کوین نیاز به سخت افزارهای مخصوصی نیز می باشد.

معرفی اجمالی دستگاه های استخراج بیت کوین ASIC

سه دستگاه معروف استخراج بیت کوین

۱- Bitmain Antminer S9

این دستگاه با قدرت هش ۱۴٫۰ TH/s یکی از قدرتمندترین دستگاه های ASIC بیت کوین است. در اواخر سال ۲۰۱۶ شرکت bitmain رسما از ماینر جدید خود رونمایی کرد. این دستگاه دارای قدرت هش ۱۴ تراهش و مصرف انرژی ۱۳۷۵ وات است. antminer s9 از یک فن خنک کننده قدرت مند بهره می برد. با این وجود باید از آن در محیط های خنک استفاده کرد. دستگاه با استفاده از کابل Ethernet به شبکه متصل می شود. قیمت این دستگاه حدود ۲۰۰۰ تا ۴۰۰۰ دلار در فروشگاه های مختلف متغیر است. در حال حاضر با مصرف برق صنعتی، بعد از حدود ۹۳ روز از شروع به کار، سرمایه اولیه خرید دستگاه برخواهد گشت. میزان سود این دستگاه با برق مناسب و صنعتی حدود ۰٫۰۱۹ بیت کوین در هفته است.

۲- Bitmain Antminer T9

Antminer T9 با قدرت ۱۲٫۵ تراهش و مصرف انرژی ۱۵۷۶ یکی از قدرتمند ترین و البته پرمصرف ترین دستگاه های استخراج ASIC جهان است. این مدل از نظر ظاهری و سخت افزاری بسیار مشابه با مدل S9 است. قیمت آن حدود ۱۳۰۰ تا ۲۱۰۰ دلار در فروشگاه های مختلف متغیر است. به دلیل مصرف بالای انرژی، برق خانگی به هیچ وجه برای این دستگاه مناسب نیست. در حال حاضر با شروع کار این دستگاه بعد از حدود ۱۲۸ روز سرمایه اولیه بر می گردد. با برق صنعتی می توانید با این دستگاه حدودا هفته ای حدود ۰٫۰۱۸ بیت کوین سود داشته باشید.

۲- Bitmain Antminer R4

دستگاه Antminer R4 بعد از مدل S9 و T9 یکی از دستگاه های استخراج محبوب شرکت Bitmain است. از این دستگاه به عنوان دستگاه خانگی استخراج هم نام برده می شود. با قدرت ۸٫۷ تراهش و مصرف انرژی ۸۴۵ وات، یکی از کارآمدترین دستگاه های استخراج است. برای کم تر کردن صدای دستگاه،از فن کوچکتری نسبت به مدل بالا بهره می برد، بنابراین نیاز به محیط خنک تری برای این دستگاه دارید. قیمت این دستگاه از ۱۱۰۰ تا ۲۲۰۰ دلار در فروشگاه های مختلف متغیر است. با مصرف برق صنعتی بعد از حدود ۱۵۰ روز سرمایه اولیه خرید بر می گردد. با برق مناسب حدود ۰٫۰۱ بیت کوین در هفته سود استخراج این دستگاه خواهد بود.

تجهیزات موردنیاز استخراج

علاوه بر دستگاه های ASIC استخراج، به تجهیزات جانبی دیگری در فرایند استخراج نیاز است :

منبع تغذیه یا پاور – سخت افزارهای استخراج بیت کوین نیاز به دستگاه منبع تغذیه یا پاور قوی برای استفاده از برق دارند.

فن های خنک کننده – سیستم های استخراج بیت کوین گرمای بسیار زیادی تولید می کنند. محیط خنک و استفاده از فن های قوی برای عملیات استخراج بسیار مهم است.

پس از اینکه سخت افزارهای استخراج بیت کوین را تهیه و تنظیم کردید، باید به یک استخر استخراج بپیوندید و در آن فعالیت کنید. نصب و استفاده از نرم افزار استخراج بیت کوین بسیار راحت است.

در این قسمت بهترین استخرهای استخراج و نرم افزار های استخراج بیت کوین را به شما معرفی خواهیم کرد.

معرفی استخرهای استخراج بیت کوین

حدود ۲۴ استخر استخراج معتبر وجود دارد که می توانید سخت افزار خود را به آن ها متصل کنید و استخراج بیت کوین را آغاز کنید.

۱۰ استخر استخراج برتر بیت کوین

 Antpool : مرکز این استخر در چین  و متعلق به شرکت Bitmain است.برای استفاده از این استخر استخراج باید در سایت Bimain ثبت نام کنید.
حدود ۲۵ درصد از ظرفیت استخراج در Antpool انجام می شود.BTC.top : یک استخر استخراج خصوصی است و برای عموم قابل استفاده نیست.BTC.com : یک استخر استخراج عمومی است و رابط کاربری بسیار ساده ای دارد.مرکزهای این سایت در چند منطقه مختلف قراردارد.

Bixin : یکی دیگر از استخرهای استخراج چینی است. این استخر هم عمومی است.

BTCC : BTCC سومین استخر استخراج بزرگ چین است و حدود ۷ درصد از ظرفیت استخراج را انجام می دهد.

F2pool : چهارمین استخر استخراج بزرگ در چین است.
ViaBTC : استخراج در این مرکز فقط برای کاربران چینی امکان پذیر است.
BW Pool : شرکت BW یکی دیگر از شرکت های استخراج واقع در چین است
Bitclub : این مرکز، یک استخر استخراج بزرگ است اما اطلاعات زیادی از آن در دسترس نیست.پیشنهاد می شود از این مرکز استفاده نکنید.
Slush : مرکز Slush اولین استخراج در بین تمام استخرهای استخراج است.با اینکه ظرفیت آن خیلی بزرگ نیست اما معروف ترین استخر استخراج موجود است

۱ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

*

*

2017 تمامی حقوق این سایت متعلق به شرکت بین المللی تجارت الکترونیک رونیکا می باشد