شرایط دریافت وام ۵ میلیارد تومانی پیام رسان های داخلی

پیام رسان های داخلی

سازندگان پیام رسان های داخلی تا سقف ۵ میلیارد تومان وام بی قید و شرط و با شرایط آسان می گیرند کاربران ایرانی در صورت استفاده از پیام رسان های داخلی ۵٠ درصد تخفیف تعرفه اینترنت دریافت می کنند

این خبر را ابوالحسن فیروزآبادی، دبیر شورای عالی فضای مجازی در حالی اعلام کرده است که سیاست فیلتر، این بار درباره تلگرام جواب نداد و کاربران ایرانی ترجیح دادند به جای کوچ دوباره به پیام رسان جدید، پیام رسان محبوب شان را با فیلترشکن رصد کنند؛ به طوری که در زمان فیلتر موقت تلگرام بازار فروشندگان فیلترشکن و وی پی ان داغ شد و حالا عبدالصمد خرم آبادی، دبیر کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه اعلام کرده است آمار هایی که برخی از مسئولان درباره کاهش ۴٠ درصدی تراکنش های بانکی در زمان فیلتر تلگرام ارایه دادند، صحیح نیست و به نظر می رسد این آمارسازی ها برای توجیه رفع فیلتر غیرقانونی تلگرام و اینستاگرام است.

او توضیح داده است بر اساس استعلام به عمل آمده از شاپرک (شبکه الکترونیکی پرداخت بانک مرکزی) تعداد تراکنش های بانکی اینترنتی بعد از فیلتر شدن تلگرام و اینستاگرام فقط ۶/۵ درصد کاهش داشته، اما برعکس مبلغ تراکنش های بانکی اینترنتی در این مدت نه تنها کاهش نداشته بلکه ۵٢٠ میلیارد تومان نسبت به مدت مشابه قبل از فیلتر تلگرام افزایش داشته است!
با وجود این گویا مدیران فضای مجازی تصمیم گرفته اند به جای سنگ اندازی برای پیام رسان های خارجی، توسعه پیام رسان های داخلی را دنبال کنند. بر همین اساس سقف وامی که از محل وجوه اداره شده به سازندگان پیام رسان های داخلی تعلق می گیرد از ٣ میلیارد تومان به ۵ میلیارد تومان افزایش داشته و البته سود وام هم آن گونه که فیروزآبادی گفته صفر شده است. این موضوع در شرایطی اتفاق می افتد که کارشناسان فناوری اطلاعات و ارتباطات معتقدند کوچ ایرانی ها به پیام رسان های داخلی به این سادگی انجام نمی شود و دولت برای اقبال مردم به پیام رسان های داخلی راه درازی در پیش دارد. راهی به درازای جلب اعتماد عمومی به حفظ حریم خصوصی کاربران که حالا در ایران پشتوانه قانونی چندانی ندارد.

فیلتر تلگرام و رفتار متفاوت کاربران ایرانی

سلام، بیسفون، فانوس، انار، ساینا، سروش و… پیام رسان های ایرانی ای هستند که در این چند سال آوارگی کاربران ایرانی از یک پیام رسان به پیام رسان دیگر تلاش کردند جایگاهی بین ایرانی ها پیدا کنند اما نتوانستند و تعداد کاربران آنها از ١٠٠-٢٠٠ هزار نفر تجاوز نکرد. رویگردانی از پیام رسان های داخلی به اندازه ای بود که هنوز هم بسیاری از ایرانی ها اسامی پیام رسان های داخلی را نشنیده اند.

این موضوع در شرایطی رخ می دهد که ضریب نفوذ اینترنت در ایران قابل توجه است و حالا از حدود ٨٠ میلیون نفر ایرانی چیزی حدود ۵٠ میلیون نفر به اینترنت دسترسی دارند و همین موضوع بازار بسیار بزرگی ایجاد کرده است. در مقابل اقبال ایرانی ها به پیام رسان های خارجی آنقدری است که بارها در استفاده از پیام رسان های مختلف خارجی رکورددار شده اند و حالا تلگرام روسی اعلام کرده است که ایرانی ها با جمعیت ۴٠ میلیون نفر کاربر رتبه اول استفاده از این پیام رسان را دارند. علاقه عجیب و غریب ایرانی ها به پیام رسان های خارجی اما با واکنش فیلتر مدیران داخلی مواجه شد و آنها پیام رسان های محبوب مردم را یکی پس از دیگری فیلتر و کاربران به ناچار و به صورت گسترده به سایر پیام رسان های پرطرفدار دیگر کوچ کردند. درباره تلگرام اما معادله کمی فرق کرد و با وجود شایعات متعدد و گاه و بیگاه مبنی بر فیلترینگ تلگرام، این پیام رسان روس سرانجام به صورت موقت فیلتر شد آن هم در ناآرامی های اخیر.

با این حال این بار کوچ دایمی کاربران ایرانی از پیام رسان های خارجی درباره تلگرام جواب نداد. با وجود تبلیغ فراوانی که برای مهاجرت دوباره کاربران ایرانی به وی چت چینی یا پیام رسان های داخلی آن هم بعد از وضع مبهم تلگرام انجام شد، ترجیح ایرانی ها استفاده گسترده از فیلتر شکن ها برای دسترسی به تلگرام بود. پیام رسان روسی که حالا بزرگترین گروه کاربرانش را مردم ایران تشکیل می دهند، بعد از رفع فیلتر تلگرام اما مدیران ایرانی تصمیم گرفتند مشوق هایی برای ایجاد پیام رسان داخلی ایجاد کنند. از همین رهگذر ابوالحسن فیروزآبادی، دبیر شورای عالی فضای مجازی خبر داد که سقف وام برای تولیدکنندگان پیام رسان های داخلی را بالا برده اند و حالا هر کسی که مایل باشد پیام رسان داخلی ایجاد کند می تواند وام ۵ میلیارد تومانی آن هم بدون هیچ قید و شرط دشواری دریافت کند. این خبر فیروزآبادی بحث های زیادی در فضای مجازی به دنبال داشته است؛ فیروزآبادی که گفته بود بدون توسعه پیام رسان داخلی ما فقط لوله کش خارجی ها می شویم!

تخفیف ویژه برای کاربران پیام رسان های داخلی
از وام ۵ میلیارد تومانی برای سازندگان پیام رسان های داخلی که بگذریم، رسول سراییان، معاون وزیر ارتباطات از تخفیف های ویژه برای کاربران پیام رسان های داخلی هم خبر داده است که براساس آن، کاربران پیام رسان های داخلی تعرفه اینترنت شان به نصف محاسبه می شود. سراییان در این باره گفته است: پیام رسان های داخلی و سایت های ایرانی می توانند با یک مدل پیشنهادی کاربران شان را مشمول این تخفیف تعرفه ای کنند.

او توضیح داده است: روش انتخابی پیشنهاد سازمان فناوری اطلاعات ایران بود که مقرر شد سامانه ای برای این منظور راه اندازی شود که تمامی سایت های داخلی متقاضی قرارگرفتن در لیست مشمول تخفیف در این سامانه ثبت نام کنند و بررسی شوند و درصورت تأیید به لیست مشمولان تخفیف اضافه شوند. به گفته او، درحال حاضر این سامانه از سه هفته پیش ایجاد شده و به سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی اعلام شده است و این سازمان مسئول اعلام عمومی این سامانه خواهد بود.

دولت حسن روحانی پا را از این هم فراتر گذاشت و اعلام کرد؛ امتیازهای ویژه ای برای جلب تبلیغات در پیام رسان های داخلی هم درنظر می گیرند اما با وجود همه این حمایت ها، پیام رسان های داخلی نتوانستند جایگاه خاصی بین ایرانی ها پیدا کنند. کارشناسان یک دلیل آن را ایجاد محدودیت هایی برای رشد پیام رسان های ایرانی می دانند. محدودیت هایی که با توجه به در دسترس نبودن پیام رسان های خارجی شامل آنها نمی شود. همچنین ضعف تکنولوژی (در حوزه رایانش ابری) و نبود زیرساخت لازم فنی و فقدان مدل تأمین مالی (مورد نیاز یک استارت اپ) از دیگرعوامل رشدنکردن رقبای ایرانی تلگرام عنوان می شود.

از سوی دیگر پیام رسان های ایرانی یک مشکل بزرگ دیگر را هم پیش روی خود دارند و آن جلب اعتماد مردم است. اغلب نظرسنجی ها نشان دهنده عدم اعتماد مردم به پیام رسان های ایرانی و نحوه حفظ اطلاعات شخصی افراد روی آنهاست. به نظر می رسد تلگرام هم از جنبه تکنولوژی و هم از جهت حفظ اطلاعات شهروندان توانسته اعتماد بیشتری از مردم را به سمت خود جلب کند و میزان وفاداری مردم به این پیام رسان حتی بعد از فیلتر آن همچنان بالاست. تلگرام نشان داده در این زمینه با هیچ پلتفرم نرم افزار دیگری هم قابل مقایسه نیست.

حریم خصوصی کاربران ایرانی پشتوانه قانونی محکمی ندارد
سهیل مظلوم، تحلیلگر فناوری اطلاعات و ارتباطات مهمترین نکته در محبوب نبودن پیام رسان های داخلی را بی اعتمادی عمومی می داند و می گوید تا زمانی که دولت تعهدات سفت و سختی برای حفظ حریم خصوصی کاربران ندهد، پیام رسان های ایرانی نه در بازار داخلی و نه در بازار خارجی موفق به جلب کاربران نمی شوند.

او پشتوانه حقوقی حفظ حریم خصوصی کاربران در ایران را چندان قوی نمی داند و به «شهروند» می گوید: قوانین موجود تنها به صورت قوانین پایه است و از سمت شاکی خصوصی قابل ردیابی است؛ این درحالی است که قوانین حفظ حریم خصوصی در ایران مدعی عمومی ندارد و دادستان به صورت مستقل و براساس شکایت مدعی العموم نمی تواند اقدام کند. این مسأله درحالی رخ می دهد که در کشورهای پیشرفته مجازات های سخت و سنگینی در انتظار ناقضان حریم خصوصی است.

موضوع اعطای وام از وجوه اداره شده به فعالان کسب وکارهای اینترنتی در سال های ٨٢-٨٣ باعث رشد قابل توجه کسب و کارهای اینترنتی در ایران شد. سقف وام در آن زمان چیزی حدود ١۵٠ تا ١۶٠ میلیون تومان و با سودهای ۶ تا ١٢ درصد بود. در دولت محمود احمدی نژاد توسعه کسب وکارهای اینترنتی کند شد و در دولت یازدهم سقف وام از وجوه اداره شده به ٣ میلیارد تومان و سود حدود ١٠ درصد رسید. این درحالی است که هم اکنون سقف این وام به ۵ میلیارد تومان رسیده و به گفته فیروزآبادی رئیس شورای عالی فضای مجازی و بدون سود به متقاضیان پرداخت می شود.

۶ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

*

*

2017 تمامی حقوق این سایت متعلق به شرکت بین المللی تجارت الکترونیک رونیکا می باشد