پاسخ آذری جهرمی به سوالات درباره اینترنت غیرحجمی

آذری جهرمی

به نقل از زومیت، از زمان ارائه‌ی تعرفه‌های جدید اینترنت و اینترنت غیرحجمی، برای کاربران ابهاماتی ایجاد شده است که در همین راستا، وزیر ارتباطات و فناوری ارتباطات در صفحه‌ی اینستاگرام خود به پاره‌ای از آن‌ها پرداخته است.

احتمالا می‌دانید که مگابیت‌برثانیه واحد نرخ تبادل داده و مگابایت واحد حجم بوده و یک بایت معادل هشت بیت است؛ اما گاهی در نرم افزارهای دانلودر، سرعت بر حسب بایت نوشته می‌شود و از این رو برخی دوستان تصور می‌کنند که شرکت ارائه دهنده سرویس نسبت یک به هشت را اعمال کرده است که این تصور درست نیست. شرکت‌ها موظف هستند تا سرعت خریداری شده را به صورت تضمین شده به مشترک تحویل دهند.

محمد جواد آذری جهرمی همچنین اعلام کرد:

دسته‌ای از مشترکین نیاز به سرعت بالا دارند در حالی که حجم مصرفی آن‌ها بالا نیست. برای این دسته از مشترکین هر چند امکان استفاده از سرویس‌های موبایل وجود دارد؛ اما شرکت‌های ارائه‌کننده‌ی خدمات ثابت برای حفظ این مشترکین، ارائه‌ی بسته‌های رقابتی برای این گروه را آغاز کرده‌اند. راهکارهایی چون بسته ازدیاد سرعت و …

به گفته وی، در سابق، مشترک در ابتدای ماه، مبلغی برای تمدید سرویس به شرکت ارائه‌کننده‌ی سرویس پرداخت می‌کرد و سپس به تدریج در طول ماه با خرید حجم اضافه مبالغ دیگری را به سرویس‌دهنده پرداخت می‌کرد. برای این موضوع نیز شرکت‌ها در فرآیند رقابتی به دنبال شیوه‌هایی برای پرداخت تدریجی به منظور ایجاد تسهیلات برای مشترکین خود هستند.

وی همچنین توضیح داد:

برخی نیز از اینکه سرعت خریداری شده با آنچه تحویل شده است، همخوانی ندارد، گلایه کرده‌اند. طبیعتا در صورت عدم رفع مشکل پس از تماس با شرکت‌ها، مراتب را از طریق سامانه صد و نود و پنج پیگیری کنند تا به شکایت آن‌ها رسیدگی شود.

بر اساس گزارش وی، مصوبه اعلام کرده که در شمارش سقف مصرف منصفانه، ترافیک داخلی باید نصف ترافیک بین‌الملل محاسبه شود. برخی شرکت‌ها به منظور اهداف تبلیغاتی و نشان دادن سقف بالاتر مصرف منصفانه، عدد مصرف منصفانه را بر مصرف داخلی تنظیم کرده و اعلام کرده‌اند اینترنت دو برابر ترافیک داخلی شمارش خواهد شد. این موضوع اینگونه القا کرده است که اینترنت گران شده است. به‌دلیل هزینه‌ی تمام شده‌ی کمتر برای ترافیک داخلی؛ در هزینه‌ی اخذ شده از مشترک نیز این ضریب لحاظ شده و همزمان تعرفه‌ی اینترنت نیز با کاهش قیمت همراه بوده است.

جهرمی در صفحه اینستاگرام خود نوشته است:

در خصوص محدود شدن ترافیک پس از رسیدن به سقف مصرف منصفانه نیز قبلا عرض کرده بودم که پیگیری خواهم کرد. در مصوبه، کلمه‌ی حداقل قبل از صد و بیست و هشت کیلو بیت اضافه و ابلاغ شد و این امکان به‌وجود آمده است که شرکت‌ها در این محدودیت نیز با یکدیگر رقابت کنند.

وی در پایان توضیح داده است که هر چند سازمان تنظیم مقررات چندین بار و با شیوه‌های مختلف به این سوالات پاسخ داده است، اما طرح مجدد آن‌ها در این صفحه و نیز ادای احترام و ادب به مخاطب ایجاب می‌کرد که پاسخ مجدد داده شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

*

*

2017 تمامی حقوق این سایت متعلق به شرکت بین المللی تجارت الکترونیک رونیکا می باشد